Jak vyzrát na námrazu na oknech
Námraza na oknech může být jedním z problémů cestování v průběhu zimních měsíců. Obzvláště v případě, když spěcháte (např. do práce), vás ráno takové překvapení asi nepotěší. S námrazou je ovšem třeba počítat. Můžete totiž učinit jistá preventivní opatření, díky nimž se vůbec nevytvoří. Pokud už se tak stane, máme pro vás hned několik postupů, jak efektivně skla námrazy zbavit. Budete-li připraveni, nemusíte během zimy každé ráno po promrzlé noci začínat den stresem.
Účinná preventivní opatření proti námraze
Nejlepší samozřejmě je, pokud se námraz na oknech vůbec nevytvoří a vy můžete hned po ránu vystartovat. Jak na to? Vyzkoušet můžete sůl, která rozpouští led a brání ve vytvoření námrazy. Večer tak stačí na okna nanést slaný roztok a ráno uvidíte, zda tento postup zafungoval. Spíše bychom ovšem doporučovali (přední) sklo na noc přikrýt. K tomu je možné využít klasickou deku, ale také bublinkovou fólii, případně kartonovou desku, jíž je možné ukotvit za pomoci stěračů.
V současné době si navíc můžete pořídit i speciální kryty na přední sklo (a někdy i na boční skla), které často poskytují ochranu i v létě. V průběhu horkých měsíců totiž mohou snižovat teplotu v interiéru automobilu a v zimě zabraňují namrzání oken, stejně jako přimrznutí stěračů. Uchytit je můžete tak, že je přivřete do dveří, nicméně existují i kryty s magnety na karoserii. Ty pochopitelně nijak nepoškozují lak na voze, takže se jejich použití nemusíte nikterak obávat.
Jak se efektivně zbavit námrazy na oknech?
Pokud už se námraza na sklech vytvoří, není třeba zoufat. Máte totiž hned několik účinných možností, jak se jí zbavit. Záleží tedy pouze na tom, kterou z nich začnete používat.
- Rozmrazovač ve spreji – seženete jej jen za několik desítek korun, přesto rychle a efektivně odstraňuje námrazu a led nejen z oken, ale také z těsnění a stěračů. U skel se přitom není potřeba obávat poškrábání jako při čištění škrabkou. Stačí ho jen nastříkat a chvíli počkat.
- Manuální škrabky – výbava vhodná pro každého řidiče. Mnohdy si je lze pořídit také se smetáčkem. Obáváte-li se výše zmíněného poškrábání skel, sáhněte po náčiní s elastickou čisticí plochou (štětinami), která nepoškrábe podklad a nehrozí tak riziko jeho poškození.
- Elektrické škrabky – aktuálně si je možní pořídit i tyto praktické pomocníky. Mohou poměrně snadno odstranit i tlustší vrstvy ledu na sklech, a to velmi rychle. Na druhou stranu bývají některá taková zařízení poněkud neohrabaná, přičemž ta kvalitní vás zase budou něco stát.
- Alkohol – pokud máte po ruce jen manuální škrabku, případně ani tu ne a potřebujete opravdu rychle vyrazit, můžete použít alkohol. Taková vodka např. díky vysokému množství etanolu rychle rozpustí námrazu na oknech. Nalít ji lze např. do roprašovače a nastříkat.
- Slaná voda – o soli jsme se již zmínili výše jako o prevenci, funguje ovšem i při odstranění již vytvořené námrazy. Stačí ji smíchat s teplou vodou (ideálně v poměru 1:2), pak tuto směs nastříkat na okna a poté už jen zbytky rozpouštějící se námrazy utřít hadrem či ručníkem. Možností máte zkrátka a dobře skutečně celou řadu.