Používejte správně světla
Zapnutá světla jsou samozřejmě v některých situacích a obdobích roku nejen vhodná, ale ze zákona povinná. Od 1. července 2006 v ČR platí povinnost denního svícení bez výjimky, přičemž se vztahuje na obrysová a potkávací světla, případně světla pro denní svícení ve dne. Za soumraku, tmy nebo snížené viditelnosti v důsledku deště či sněžení je vhodné zapnout i klasická světla, což za nočních hodin platí i pro světla dálková. Za mlhy jsou praktické rovněž mlhovky.
Pokud budete mít světla zapnutá zbytečně, může to vést k určitému zvýšení nákladů na provoz. Spíše byste se ale měli obávat finančního postihu v případě, že nebudete mít zapnutá světla tak, jak byste podle zákona měli. Dané prohřešky mohou vést k blokové pokutě (a v některých případech řidiči přijdou rovněž o body). Ba co víc, špatné osvětlení může vést k dopravní nehodě. A náklady mohou být v takovém případě nemalé. Pokud to navíc odnesou jen plechy, je to ještě ten lepší konec.
Nenechávejte motor běžet zbytečně
Nejviditelnější část výdajů na provoz motorového vozidlo představují ceny za pohonné hmoty, které mohou být zejména při čistém ježdění skutečně nemalé. V tomto ohledu se samozřejmě vyplatí najít čerpací stanici, jejíž ceny jsou nižší než u blízké konkurence. Neměla by však pochopitelně být příliš vzdálená, aby se vám takové tankování skutečně vyplatilo. Nadměrnou spotřebu paliva přitom představuje i zbytečně puštěný motor, a to např. kvůli klimatizaci, pokud na někoho čekáte. Auto je tedy vhodné vytopit ještě za jízdy a následně motor úplně vypnout. Případně byste měli čekat doma.
Zaměřte se na klimatizaci
U klimatizace ještě chvíli zůstaneme. Nabízí se totiž otázka, zda se v průběhu horkých letních měsíců vyplatí spíše klimatizace, nebo stažená okna. Mohlo by se zdát, že vhodnější je první řešení, neboť energii bere klimatizace z motoru, což zvyšuje spotřebu paliva. Jenže musíme okamžitě doplnit, že k vyšší spotřebě paliva vedou i otevřená okýnka, a to vlivem zhoršení aerodynamiky. Obecně tedy platí, že každý z těchto dvou způsobů má uplatnění v jiné situaci. Větrat staženými okny se vyplatí spíše při nižších rychlostech, zatímco během rychlejší jízdy je výhodnější využít klimatizaci.
Neodkládejte nákup nového vozu na poslední chvíli
Mohlo by se zdát, že ušetříte nejlépe tak, budete-li co nejdéle jezdit ve svém stávajícím, byť třeba již ve velmi starém autě. Jenže chyba lávky! Obecně totiž platí, že náklady na provoz se stárnutím vozidla často výrazně rostou. Jistě auto vám pravděpodobně vydrží v dobré kondici po mnoho let, na druhou stranu s přibývajícím „věkem“ budete muset počítat se stále se zvyšujícími náklady na pravidelnou údržbu a opravy. Ty jsou postupem nejen častější, ale také finančně náročnější.
V tomto ohledu se můžeme zaměřit také na pojem „amortizace“, což je rozdíl nákupní ceny auta a ceny, za kterou jej lze aktuálně prodat. Samozřejmě platí, že čím více se vozidlo opotřebovává častým používáním, tím více klesá jeho hodnota. Při normálním používání přitom poklesne jeho hodnota o cca 20 % meziročně. Měli byste tedy dobře zvážit, kdy se vám ještě vyplatí jezdit ve svém stávajícím automobilu a kdy už bude výhodnější pořídit si nové vozidlo.