Vybírejte podle mobility
V prvé řadě byste si měli ujasnit, zda se zaměříte na přenosné toalety či na chemická WC určená k pevnému zabudování. Rozšířenější je první varianta, obě lze nicméně umístit do karavanů. Jak se od sebe konkrétně liší?
- Přenosná chemická WC – obvykle mají nižší objem nádoby a nelze je připojit k odpadu. Může se ovšem jednat o velmi vhodné řešení na cesty, a to i díky nižší ceně. Na druhou stranu bývají náročnější na údržbu, s čímž je tedy nutné počítat.
- Chemická WC k pevnému zabudování – ve většině případu jsou objemnější a umožňují připojení k odpadu, což asi nepřekvapí. Ačkoli jsou méně náročné na údržbu, při jejich nákupu budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou.
Upozorňujeme: ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ, pamatujte, že by měla být vždy na místě, kde nemůže dojít k jejímu zamrznutí. Pak totiž existuje riziko jejího trvalého poškození.
Zaměřte se i na objem a rozměry
Chemická WC se skládají ze dvou částí, které odděluje záklopka. Konkrétně mají nádrž se splachovací vodou a samotnou nádrž na odpad, přičemž důležitý je právě její objem. Ten se pohybuje mezi 10 a 21 litry, přičemž většina nabízených modelů má objem odpadní nádrže přes 17,5 litru. Platí samozřejmě přímá úměra. Čím větší počet osob bude toaletu využívat, tím by měl být větší objem.
Při výběru chemické toalety hrají roli i rozměry. Šířka se obvykle pohybuje mezi 32 až 45 cm a hloubka mezi 40 až 60 cm. Podstatná je ovšem především výška, která obvykle činí 32 až 48 cm. Na dané parametry by se přitom měly soustředit především starší a hůře pohyblivé osoby. Ty by mohly mít u nižších WC problémy se vstáváním, takže se může jednat o velmi důležitý parametr.
Zohledněte rovněž hmotnost a nosnost
Hmotnost chemických toalet může být značně variabilní, neboť se pohybuje mezi 3 a 20 kg. Těžší přitom většinou bývají modely, které jsou určeny k zabudování. Důležitějším parametrem je ovšem nosnost. Ta by měla být pro většinu jedinců dostatečná, když se většinou pohybuje mezi 110 a 200 kg. U většiny produktů, které naleznete v tuzemských obchodech, ovšem narazíte na nosnost blížící se dolní hranici tohoto …, takže těžší jedinci by měli danému parametru věnovat pozornost.
Neopomínejte ani systém splachování
V tomto ohledu máte na výběr ze tří základních variant, které se od sebe mohou dosti lišit. To platí i pro finanční stránku, takže odlišné nejsou pouze praktické vlastnosti. Jaké typy splachování máte na výběr?
- Měchový mechanismus – jedná se o měch, který má tvar harmoniky. Ačkoli jde obecně o levnější řešení, náročněji se ovládá a mívá rovněž kratší životnost.
- Pístový mechanismus – kvalitnější řešení, které mívá delší životnost a potěšit může i jednodušším ovládáním. Obvykle však bývá u dražších chemických WC.
- Elektronické splachování – varianta nacházející se u finančních nejnáročnějších toalet. Na druhou stranu jde o naprosto nejkomfortnější, automatické řešení.
Pozornost věnujte i pořizovací ceně
Při výběru chemického WC na cesty pochopitelně hraje roli i finanční stránka. Nejlevnější modely seženete už za cenu kolem 1 500 Kč. Nemusí se tedy jednat o drahé vybavení. Finančně méně náročné varianty mají ovšem nižší objem a bývají méně kvalitní. Doporučovali bychom vám tedy utratit poněkud více peněz. Na druhou stranu nejdražší chemické toalety mohou stát přes 20 000 Kč, a to může být až zbytečně drahý luxus. Zvláště, pokud chcete takové vybavení používat jen občasně.
Tip na závěr: jednoznačně nejvíce chemických WC na českém trhu seženete od amerického výrobce Thetford, který nabízí desítky dosti variabilních produktů. Při nákupu je přitom rozhodně vhodné výrobce zohlednit. Měli byste se především přesvědčit, zda nabízí náhradní díly. Dojde-li totiž k poškození toalety, měli byste mít k dispozici případné řešení dané komplikace.