Agresivní i ekologicky šetrnější druhy zimních posypů
Zimní posyp je sice nezbytný a řidičům v mnoha ohledech pomáhá, na druhou stranu jsou s ním spojena významná negativa. Agresivní posypová sůl a směsi, které obsahují třeba síran vápenatý či hořečnatý, totiž ničí nejen samotná auta, ale také omítky domů a škodí dokonce i stromům. Proto jsou často používány ekologicky šetrnější posypy pískem či štěrkem. Ty ale vyžadují následný úklid a není výjimkou, kdy větší kusy štěrku prorazí gumy anebo rozbijí čelní sklo vozu.
Jak se efektivně bránit agresivním posypům?
Ochránit automobil před proraženými gumami či rozbitým sklem dost dobře nejde, nicméně agresivní soli a směsím se bránit můžeme. V průběhu zimy stačí nezanedbávat čistění a mytí auta, které by mělo být častější než v ostatních obdobách roku. Čekání na jaro by se vám tedy nemuselo vyplatit. Čím déle budete otálet, tím bude vrstva soli větší a nakonec ji jedním umytím neodstraníte. Pravidelně byste přitom měli mýt nejen boční karoserii, ale také střechu, podvozek a pneumatiky.
Ovšem pozor! Mnozí řidiči řeší očistu vozidla návštěvou automatických linek, protože je to nejjednodušší. Musíme však zdůraznit, že v případě zimního mytí se nejedná o vhodné řešení. Pokud je automobil posypem znečištěn opravdu hodně, rotační kartáče mohou výrazně poničit lak. Ačkoli to je o něco složitější, raději doporučujeme umýt auto svépomocí, a to třeba wapkou. Vysokotlaký čistič, který čistí pomocí silného proudu vody, totiž agresivní posyp odstraňuje poměrně dobře.