Kontrola letních pneumatik
V České republice existuje povinnost používat zimní pneumatiky od 1. listopadu od 31. března. Během přípravy auta na jaro tedy panuje ideální doba na kontrolu letního „obutí“. Zaměřte se především na tlak a hloubku dezénu, která by u pneumatik pro teplejší měsíce měla činit 1,6 mm. Při kontrole neopomíjejte ani rezervu, ať jsou „gumy“ na jaro připraveny opravdu kompletně.
Podívejte se do motoru
V průběhu kontroly určitě otevřete kapotu a podívejte se na zoubek motoru. V tomto případě ovšem platí, že mnoho problémů většina řidičů sama neodhalí. Tak například stav baterie, která dostává během zimy zabrat, jen tak nezkontrolujete. Pomoci vám ovšem může návštěva servisu. Sami naopak zjistíte, zda nejsou popraskané řemeny. Pokud tomu tak bude, dejte je ihned vyměnit.
Podvozek a brzdy
V posledních letech u nás nejsou zimy právě arktické. Jedním z důsledku je, že jste na silnicích (minimálně v níže položených oblastech) často nenarazili na posyp. Přesto doporučujeme se zaměřit brzdy a podvozek, které mohou být zaneseny solí či kamínky, což přispívá k rezivění. Navštivte tedy myčku a tyto části auta pořádně umyjte. Chcete-li mít ale úplnou jistotu, vyrazte do autoservisu. A doplňme, že při kontrole podvozku byste měli věnovat zvláštní pozornost výfuku.
Provozní kapaliny
Kontrola provozních kapalin je činností, kterou byste měla dělat po celý rok. Ačkoli nová vozidla řidiče na případný problém sama upozorní, u starších automobilů musíte provést kontrolu manuálně. Zaměřte se na stav motorového oleje a chladicí a brzdové kapaliny. Pokud zjistíte, že je některá z těchto tekutin na dně, urychleně ji doplňte, aby auto šlapalo tak, jak má.
Osvětlení automobilu
K bezpečné jízdě přispívá i stoprocentní funkčnost světel. Pokud budou s některým potíže, vyměňte žárovku. V pořádku byste přitom měli mít i rezervní žárovky, abyste se nedostali do křížku s předpisy. Nechcete-li nechat nic náhodě, opět je optimální nechat udělat diagnostiku světel v servisu. Sami totiž jen těžko posoudíte, zda světlomet svítí optimálně (např. do správné vzdálenosti).
Závěrečná kontrola
Pokud budete mít za sebou všechny výše zmíněné úkony, ještě zkontrolujte méně podstatné díly. Zjistíte-li, že je nějaký špinavý, což se po stavu vozovek v zimě může snadno stát, vyčistěte jej. Následně se můžete zaměřit na gumové díly, jako jsou manžety poloos nebo gumičky stěračů. Neopomíjejte přitom ani zpětná zrcátka. Na samotný závěr lze zkontrolovat autolékarníčku, resp. datum její expirace (záruční doba bývá čtyři roky), stejně jako expirace jednotlivých komponent.